Zápis č. 4

Zápis ze 4. zasedání zastupitelstva obce Butoves,

konaného dne 22. 12. 2014 od 18:00 hodin.

 

Přítomni:

Vendula Musilová

René Neufuss

Iveta Nyčová

Jana Rajmová

Bob Šviha

Lubomír Tichý

Bohumil Zach

 

Omluveni:


Program:

1. zahájení a kontrola usnesení z posledního zasedání
2. schválení rozpočtu na rok 2015
3. rozpočtová opatření č. 3/2014
4. věcná břemena pro splaškovou kanalizaci
5. schválení členů inventarizační komise
6. různé a diskuze

1.   

Bod 1. - Zahájení zasedání zastupitelstva

 

Zasedání zastupitelstva obce Butoves (dále též jako „zastupitelstvo“) bylo zahájeno v 18:00 hodin starostou obce Bohumilem Zachem (dále jako „předsedající“).

 

Předsedající zahájil 4. zasedání zastupitelstva obce Butoves, které bylo svoláno dle § 92 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. Přivítal všechny přítomné a prohlásil jednání ZO za usnášeníschopné, přítomno je 7 zastupitelů dle prezenční listiny. Zápis z minulého jednání byl ověřen, je k nahlédnutí na dnešním jednání a dále na obecním úřadě.

 

Určení ověřovatelů a zapisovatele

 

Za ověřovatele zápisu navrhl paní Ivetu Nyčovou a pana Reného Neufusse, za zapisovatele pana Boba Švihu.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje zapisovatelem Boba Švihu a ověřovateli zápisu p. Ivetu Nyčovou a p. Reného Neufusse.

 

Výsledek hlasování: Pro  7              Proti –                   Zdrželi se –

Usnesení č. 1/Z4/2014 bylo schváleno.

 

Schválení programu:

Předsedající seznámil přítomné s návrhem programu v souladu s pozvánkou předanou členům zastupitelstva a s informací zveřejněnou na úřední desce.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje program 4. zasedání zastupitelstva.

 

Výsledek hlasování: Pro  7              Proti –                   Zdrželi se –

Usnesení č. 2/Z4/2014 bylo schváleno.

 

p. Šviha – upozorňuje, že z jednání zastupitelstva bude pořizovat zvukový záznam pro svoji potřebu

 

Zápis z posledního zasedání zastupitelstva

 

Místostarosta Bob Šviha seznámil zastupitelstvo obce se zápisem ze 4. zasedání zastupitelstva obce a přečetl všechna usnesení. Námitky proti zápisu nebyly podány.


Bod 2. – schválení rozpočtu na rok 2015

 

Předsedkyně finančního výboru p. Rajmová uvedla, že k návrhu rozpočtu, který byl řádně vyvěšen, zastupitelé navrhují navýšení rozpočtu v oblasti Kultury o 4.500,- Kč a Sportu o 2.000,- Kč, z důvodu navýšení plánovaných akcí na rok 2015.

 

p. Kvapil: „Chci se zeptat, kdo připravoval rozpočet?“

p. Zach: „Paní Rajmová připravila návrh, potom se sešli všichni zastupitelé a prodiskutovali ho.“

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce schvaluje pro rok 2015 schodkový rozpočet. Příjmy ve výši 2 315 402,- Kč a výdaje ve výši 3 105 414,- Kč. Schodek ve výši 790 012,- Kč bude pokryt přebytkem hospodaření z minulých let. Závazným ukazatelem rozpočtu jsou paragrafy.

 

Výsledek hlasování: Pro 7               Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 3/Z4/2014 bylo schváleno.

 

Bod 3. – rozpočtová opatření č. 3/2014

 

Předsedkyně finančního výboru paní Rajmová seznámila přítomné s jednotlivými položkami rozpočtových opatření č. 3/2014. Příjmy jsou podle skutečnosti, ve výdajích bylo přidáno na židle do Butovanky, na koupené pozemky atd.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje rozpočtová opatření č. 3/2014

 

Výsledek hlasování: Pro 7               Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 4/Z4/2014 bylo schváleno.

 

p. Rajmová odešla z důvodu nemoci v 18:14

 

Bod 4. – věcná břemena pro splaškovou kanalizaci

 

Předsedající seznámil přítomné se smlouvou na zřízení věcného břemene – služebnosti s Českými drahami a.s.

na pozemcích p. č. 153/1 a 153/2 v k. ú. Butoves. Jedná se o břemeno na již hotovou část splaškové kanalizace, máme již uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí a zaplacenou zálohu, nyní zbývá jen doplatit DPH.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje smlouvu na zřízení věcného břemene – služebnosti na pozemcích p. č. 153/1 a 153/2 v k. ú. Butoves, dle geometrického plánu č. 177-201/2014 s Českými dráhami a.s. a pověřuje starostu Bohumila Zacha jejím podepsáním.

 

Výsledek hlasování: Pro 6               Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 5/Z4/2014 bylo schváleno.

 

Bod 5. – schválení členů inventarizační komise

 

Předsedající přednesl návrh na jmenování inventarizační komise ve složení: předsedkyně p. Rajmová, členky p. Havelková a p. Viková.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves jmenuje inventarizační komisi ve složení: předsedkyně p. Rajmová, členky p. Havelková a p. Viková

 

Výsledek hlasování: Pro 6               Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 6/Z4/2014 bylo schváleno.

  

Bod 6. – Různé a diskuze

 

Předsedající seznámil přítomné s Dodatkem č. 1 ke smlouvě o úvěru č. 10253/13 ze dne 30. 4. 2013 s Českou spořitelnou a.s., který řeší posunutí splátky úvěru z proplacené dotace do 30. 6. 2015.

p. Kvapil: „Jak to vypadá s předáním dokumentace na SZIF?“

p. Zach: „Jsem tam objednaný na 6. 1. 2014, špatně jsme se domluvili a koordinátor nám to přesunul na 6. 1. a předám dokumentaci.“

p. Neufuss: „To znamená, že budeme splácet 16.750,- Kč?“

p. Zach: „Úrok zůstává 2,09 % z vyčerpané částky.“

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje Dodatek č. 1 ke smlouvě o úvěru č. 10253/13 s Českou spořitelnou a.s. a pověřuje starostu Bohumila Zacha jeho podepsáním.

 

Výsledek hlasování: Pro  6              Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 7/Z4/2014 bylo schváleno.

 

p. Zach: „Ve středu proběhla schůzka ohledně rekonstrukce komunikace. Oproti původnímu návrhu jsme se domluvili na přesunutí chodníku od křižovatky na Vrbici směrem na Kovač z prvé strany na levou, z důvodu velkého výškového rozdílu stávající komunikace a přilehlých nemovitostí vpravo. Podle nového návrhu by byl chodník od prodejny směrem na Kovač po levé straně až nakonec zástavby vlevo, tam by bylo místo k přecházení, pak by pokračoval na pravé straně až nakonec zástavby. Po schůzce proběhla diagnostika povrchu, který se letos vybudoval v rámci akce kanalizace. Tato zkouška dopadla dobře, proto bude moci být tento povrch zachován.“

p. Šviha: „Na tuto rekonstrukci v celé šíři vozovky vyčlenil krajský úřad objem prostředků, vzhledem k tomu, že polovina vozovky je již hotová, bylo nám přislíbeno, že zbylé prostředky budou určeny na rekonstrukci vozovky od křižovatky na Tuř směrem ke kolejím, kde nebyla v plánu rekonstrukce. Směrem na Kovač dojde ke spojení na novou silnici.

p. Tichý: „Co propustky pod komunikací?“

p. Šviha: „Všechny propustky budou zprůchodněny, včetně propustků pod vjezdy na pole. Poslední propustek bude zcela přebudován na vyšší průměr, protože bude odvádět nejvíce vody.“

p. Zach: „Dále bude bagrem pročištěna vodoteč směrem k lesu.“

 

p. Škaloudová: „U nás byla tento týden dopravní nehoda, při které byla poškozena šachta dešťové kanalizace.“

p. Zach: „Víme o tom, vyrozuměla nás policie. Vyčíslíme škodu, která bude uhrazena z povinného ručení viníka dopravní nehody.“

 

p. Zach: „Na minulém jednání jsme schválili smlouvu na věcné břemeno s manželi Hrdými na pozemku p. č. 204/3. Hrdí nesouhlasí s výší platby za toto věcné břemeno.“

p. Šviha: „Jednal jsem s manželi Hrdými, nakonec jsme se dohodli na částce 200,- Kč/m. Smlouva by byla        ve stejném znění jako byla schválena, jen by se změnila částka na 7220,- Kč.“

p. Zach: „Obec toto věcné břemeno potřebuje ke kolaudaci, i dotační orgán po nás bude chtít vypořádané majetkové vztahy.“

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje smlouvu na zřízení věcného břemene – služebnosti na pozemku               č. 204/3  v k. ú. Butoves s Pavlem Hrdým a Martinou Hrdou za cenu 7220,- Kč a pověřuje starostu jejím podepsáním. 

 

Výsledek hlasování: Pro 6               Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 8/Z4/2014 bylo schváleno.

 

p. Zach: „Zítra úřední den normálně bude.“

 

p. Kvapil: „Já ještě k tomu rozpočtu. Našel jsem tady v zákoně o obcích §119 odst. 1.“ Píše se: „Finanční             a kontrolní výbory jsou nejméně tříčlenné. Jejich členy nemohou být starosta, místostarosta, tajemník obecního úřadu ani osoby zabezpečující rozpočtové a účetní práce na obecním úřadu.“ „Jak to, že paní Rajmová je předsedkyní finančního výboru?“

p. Zach: „Účetní práce ona nedělá.“

p. Kvapil: „V zákoně je i rozpočtové práce.“

p. Bílek: „Já jsem se jí na to ptal už před několika lety, ona mi řekla, že to nedělá, dělá to prý nějaká paní v Jičíně, já věděl, že to dělá, ale nechtěl jsem se hádat.“

p. Kvapil: „Mně nejde o to, že to dělá paní Rajmová, ale jde o to, abychom na sebe zbytečně neupozorňovali.“

p. Zach: „Nikde není napsáno, že rozpočet obce Butovse připravila paní Rajmová.“

p. Kvapil: „Vždyť jsem se na to ptal a odpověděl jsi mi: p. Rajmová a vy. Mně se tyhle věci moc nelíbí, aby se takhle porušoval zákon nebo se vyhazovaly peníze oknem, každý měsíc 40 tisíc na úrocích, kolik je to za den? To už dávno mohlo být hotové.“

p. Zach: „Ale to není jen o tom odvézt dokumentaci na SZIF, ale musí k tomu být protokol, jednání, oni si to chtějí převzít.“

p. Vohánka: „Podle mě by to správně mělo být tak, že starosta pověří nějaký tým vytvořením rozpočtu a může tam být i předseda finančního výboru.“

p. Zach: „Můžeme se na to podívat a do příštího rozpočtu to mít v pořádku.“       

p. Kvapil: „Obec má nějakou účetní a ta nemůže udělat rozpočet?“

p. Zach: „Může, ale zas nezná naše potřeby a nemůže o tom popřemýšlet z pohledu obce. Zjistíme, jak se to má dělat, abychom to měli v pořádku.“

 

p. Šviha: „Mám jenom krátkou informaci ke stavebnímu řízení na prodloužení kanalizace směrem k bytovce. 14. 12. nabylo právní moci územní rozhodnutí, 17. 12. vydal vodoprávní úřad stavební rozhodnutí. Nyní jednáme se všemi účastníky řízení, aby se vzdali práva na odvolání, aby nabylo právní moci stavební povolení ještě v tomto roce. Chybí nám už jen SSHR, který nám to přislíbil. Jakmile budeme mít nabytí právní moci, budeme informovat krajský úřad, kde máme přislíbenou dotaci.“

p. Zach: „Děláme pro to vše, abychom dotaci získali.“

 

p. Vohánka: „Ta rekonstrukce komunikace by měla proběhnout kdy?“

p. Šviha: „Nyní se vypracovává projekt. Proto tady byla schůzka, aby v projektu byly zapracovány všechny požadavky obce a SÚS. Pak se bude na základě projektu soutěžit firma, aby v létě mohla proběhnout rekonstrukce silnice.“

 

p. Nyčová: „Chtěla bych využít přítomnosti pana hostinského a domluvit se s ním. Ženy pro Butoves měly v restauraci už dvě akce - Mikulášskou a Pečení cukroví. Zatím jsme neřešili vyúčtování energií. Chci se zeptat, jestli za tu včerejší akci budete něco chtít?“

p. Strnad: „Já neúčtuji nikomu nic za pronájem, jenom za energie a neúčtuju to nikomu kromě Vás, protože mi bylo řečeno z obce, že Vy do té kategorie, která neplatí, nepatříte. A z toho důvodu jsem Vás oslovil, protože ta hospoda zas tak lukrativní není a veškeré energie jdou na můj vrub. Že to není málo, to si každý umí spočítat a já to nemohu dotovat.“

p. Nyčová: „Chtěla bych, jestli byste přistoupil na určitou dohodu, tentokrát nejsme ochotni za energie zaplatit, protože jsme si museli před akcí uklidit. V sobotu se tam konala akce seniorů a po ní nebylo uklizeno, my jsme měli akci v neděli, přišli jsme v jednu hodinu a začali jsme celý sál uklízet, mýt stoly, zametat podlahu a vůbec jsme nebyli spokojeni s tím, jak to tam vypadalo.“

p. Strnad: „Já mám pocit, že zabředáváme daleko. Ale pokud vím, tak tam byly úplně čerstvě vyprané                a vyžehlené ubrusy na všech stolech na akci seniorů. A jestliže tam nebylo zameteno, někteří z Vás na té akci byli, já musel připravit víc než 80 jídel, chystal jsem je přes noc, celý den jsem tam měl práce až nad hlavu, abychom tu akci dotáhli až do konce, abychom seniorům vyhověli. Já byl potom tak strhaný, že jsem tam přišel kolem 11 hodin a vy tam na mě téměř v poledne vystartujete. Viděla jste, jak to tam vypadalo, jak když tam bouchne granát, což je úplně normální, po takovéto akci, ta kuchyň na to není vybavená, žádná myčka tam není   a já tam pak strávím 5 hodin a jenom makám. Alespoň to mohlo být řečeno slušně, já se snažím každému vyhovět. Vy tam jste s dětmi, já Vám ten čaj dávám zadarmo, nevyčítám lízátka dětem.“

p. Nyčová: „Ráda bych to uvedla na pravou míru. Předešlá akce končila v 9 hodin večer a my jsme tam přišli  v 1 hodinu odpoledne. Je to málo času na úklid?“

p. Strnad: „Pro mě ta akce končila ve 3 hodiny ráno. Vedle je restaurace, ve které jsou hosté, a já se jim musím věnovat.“

p. Nyčová: „Dobře, stanovme si tedy nějaká pravidla. Kdo má na starosti úklid po akci?“

p. Strnad: „Já samozřejmě, nebo ti lepší si to uklidí sami.“

p. Zach: „Já bych se nepitval v tom, co se stalo, asi byly špatné domluvy. Ale stanovil bych jasná pravidla, co se týče platby za energie. Nemyslím si, že to tady vyřešíme dnes, ale nechal bych zastupitelům a hospodskému,      ať se nad tím zamyslí, dají své návrhy, které budou závislé na roční době. Pronájem sálu je zdarma pro spolky obce, nejsou řešeny energie a úklid. Je to o tom, vymyslet jasná pravidla, která budou akceptovatelná pro obě strany. Zájem obce je udržet provoz Butovanky.“

 

p. Musilová: „Já jsem roznášela poukázky pro osamělé seniory. Všichni děkují celému zastupitelstvu a přejí Vám hezké Vánoce a šťastný nový rok. Vrátila bych se ještě k Mikuláši. Dostala jsem e-mail, ve kterém jsem byla osočena z toho, že jsem podávala špatné informace o akci, která se konala v Butovance. Měla jsem prý říkat, že se jedná o uzavřenou akci. Asi 14 dní před Mikulášem jsem obešla všechny rodiny, kterých se nadílka týkala. Jen jedni mi řekli, že půjdou do Butovanky, ostatní chtěli počkat na Mikuláše doma. Pak jsem dostala ten email, tak jsem je ještě jednou obešla, abych jim znovu řekla o možnosti navštívit nadílku v Butovance. Ale byli překvapeni, že chtějí být doma. Ohrazuji se proti tomu, že bych podávala špatné informace o konané akci v Butovance“

p. Kvapil: „V Butovance to byla pěkná akce, ale ve špatný datum. Milan tu nadílku dělá dobře. Akce pro děti by měla být  jindy.“

p. Bílek: „Já jsem byl v restauraci, byla to pěkná akce i Mikuláš se své úlohy velmi dobře zhostil.“

 

p. Strnad: „Je mi neustále předhazováno, že musím všechno, protože platím 1,- Kč nájem. Já chci platit nájem    a žádám zastupitelstvo, aby mi změnilo smlouvu a určilo nějakou rozumnou výši nájmu, abych tohle nemusel poslouchat, mně to nestojí za to.

My se snažíme pro seniory udělat vše, aby byli spokojeni. Ale prosím Vás, když tam přijde někdo jiný, nekažte jim tu zábavu, tak jak se to stalo teď. Protože ti lidi chodili a stěžovali si, že to bylo strašně krásné, mě až dojímali, ale to co se tam dělo u toho jednoho stolu. Já tam nebyl, já jsem byl v kuchyni. Když si tam chcete někdo donést nějaké víno, přijďte za mnou, nějak se domluvíme. Ale takhle je to naprosto nestandardní, nedělá se to nikde, proč by se to mělo dělat tady.“

p. Neufuss: „Já se k tomu hlásím, já jsem tam měl víno a nestydím se za to. Byl jsem na akci předtím, ptal jsem se, jestli máš lahvové víno, ale neměl jsi. V sobotu jsem se opět ptal obsluhy, jestli máte lahvové víno. Až budeš mít lahvové víno, já si ho zaplatím, já s tím nemám problém. Nechávám v hospodě dost peněz a dobře víš, že ti nechám vždy zpropitné. Až tam budeš mít alespoň nějaký základní sortiment, tak se o tom nemusíme vůbec bavit.“

p. Strnad: „Lahvové víno jsem nezkoušel. Mám teď sudové víno z Moravy a to víno, co já tam podávám, lidi chtějí.“

p. Zach: „Jestli Vám do toho mohu vstoupit, tohle je zastupitelstvo. Vyřešte si to sami. Jestli nemá už nikdo nic do diskuze, končím schůzi.“

 

Předsedající 4. zasedání zastupitelstva ukončil v 19:10 hodin

 

Přílohy zápisu:

1) Prezenční listina
2) Rozpočet 2015
3) Rozpočtová opatření č. 3/2014
4) Smlouva o zřízení věcného břemene – služebnosti pro splaškovou kanalizaci s Českými drahami a.s.
5) Dodatek č. 1 ke smlouvě o úvěru č. 10253/13 s Českou spořitelnou a.s.

  

Zápis byl vyhotoven dne:

Zapisovatel: Bob Šviha

Ověřovatelé:              Iveta Nyčová                                 dne:

 

                                 Rene Neufuss                                dne:

 

Starosta:                    Bohumil Zach                                dne:

 

Zastupitelstvo obce schvaluje pro rok 2015 schodkový rozpočet. Příjmy ve výši 2 315 402,- Kč a výdaje ve výši

3 105 414,- Kč. Schodek ve výši 790 012,- Kč bude pokryt přebytkem hospodaření z minulých let. Závazným ukazatelem rozpočtu jsou paragrafy.