Zápis č. 6

Zápis z 6. zasedání zastupitelstva obce Butoves,

konaného dne 5. 3. 2015 od 18:00 hodin.

Přítomni:

Vendula Musilová

René Neufuss

Iveta Nyčová

Jana Rajmová

Bob Šviha

Lubomír Tichý

Bohumil Zach

Omluveni:

 

Program:

1. Zahájení a kontrola usnesení z posledního zasedání

2. Restaurace Butovanka (schvalování nového nájemce)

3. Různé a diskuze

 

Bod 1. - Zahájení zasedání zastupitelstva

 

Zasedání zastupitelstva obce Butoves (dále též jako „zastupitelstvo“) bylo zahájeno v 18:00 hodin starostou obce Bohumilem Zachem (dále jako „předsedající“).

Předsedající zahájil 6. zasedání zastupitelstva obce Butoves, které bylo svoláno dle § 92 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. Přivítal všechny přítomné a prohlásil jednání ZO za usnášeníschopné, přítomno je 7 zastupitelů dle prezenční listiny. Zápis z minulého jednání byl ověřen, je k nahlédnutí na dnešním jednání a dále na obecním úřadě.

 

Za ověřovatele zápisu navrhl pana Tichého a Neufusse, za zapisovatele pana Boba Švihu.

 

Určení ověřovatelů a zapisovatele

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvalujezapisovatelem Boba Švihu a ověřovateli zápisu pana Tichého a pana Neufusse

 

Výsledek Hlasování:Pro7                               Proti –                   Zdrželi se –

Usnesení č. 1/Z6/2015 bylo schváleno.

 

Schválení programu:

 

Předsedající seznámil přítomné s návrhem programu, v souladu s pozvánkou předanou členům zastupitelstva a s informací zveřejněnou na úřední desce.

 

Výsledek Hlasování:Pro7                               Proti –                   Zdrželi se –

Usnesení č. 2/Z6/2015 bylo schváleno.

 

p. Šviha– upozorňuje, že z jednání zastupitelstva bude pořizovat zvukový záznam pro svoji potřebu

 

Zápis z posledního zasedání zastupitelstva

 

Místostarosta Bob Šviha seznámil zastupitelstvo obce se zápisem z 5. zasedání zastupitelstva obce a přečetl všechna usnesení. Námitky proti zápisu nebyly podány.

 

p. Tichý – já jsem měl v diskuzi připomínku ohledně splašků z Tuře

p. Šviha – ano, je to v zápise

p. Zach – budu mít k tomu příspěvek v bodu Různé a diskuze

 

Bod 2. – Restaurace Butovanka (schvalování nového nájemce)

 

Předsedající oznámil, že z důvodu jeho možného střetu zájmu následující bod uvede p. Šviha, který seznámil přítomné s žádostmi zájemců o pronájem restaurace Butovanka. Se všemi se zastupitelé sešli v úterý 3. 3. 2015 v budově obecního úřadu. Zájemci jsou p. Vrba, p. Krausová a p. Zima + p. Zach.

 

p. Tichý – já jsem na schůzce nebyl, tak by mě zajímalo, kdo bude v restauraci obsluhovat.

p. Zach – za pana Zimu by tam obsluhoval on, já a moje žena

p. Šviha – p. Vrba by obsluhoval sám a má ještě dva kamarády, se kterými by restauraci provozoval. P. Krausová je spolu s manželem už v důchodu a obsluhovali by spolu

p. Tichý – struktura hostů, co si budeme povídat, hosté tam jsou různí. Někteří si dají tři piva, tak se ještě drží, ale pak už jsou, jací jsou. Kdybychom vybrali místního zájemce, tak ten už ví, že když si někdo dá páté pivo a k tomu štamprle, tak začíná být konfliktní. Hospodský by měl k hostům podle toho přistupovat. Já jsem Třtěničák a tam se hospodský nebál hostům říct, ty už nedostaneš. Názor občanů je, že místní zájemce už lidi zná a měl by se podle toho zařídit, nebo jim pak domluvit, že si přeje, aby v restauraci byl klid a pohoda.

p. Šviha – já si myslím, že toto nám nepřísluší řešit, i nemístní si po pár návštěvách dokáže vytvořit názor a získat zkušenost.

p. Rajmová – v návrhu smlouvy je otevírací doba minimálně do 20 hodin.

p. Zach – aha, tak to je asi verze smlouvy bez posledních úprav, která byla v podkladech při minulém pronájmu restaurace. Opravíme to na 21, tak jako to bylo minule.

p. Tichý – v minulosti se stávalo, že některé osoby vstupovaly do kuchyně, mělo by se to označit, aby tam nevstupovaly.

p. Šviha – zařídíme cedulky Nepovolaným vstup zakázán

p. Rajmová – ve smlouvě je napsáno, že se musí dodržovat hygienické, požární a další předpisy.

p. Neufuss – i já se přikláním jednoznačně, k místnímu zájemci p. Zimovi. Mě si jednoznačně získali nápadem na nekuřáckou restauraci

p. Musilová – odkdy bude otevřeno?

p. Šviha – smlouva je připravena s datem 6. 3. 2015. Nejprve musíme vybrat zájemce a pak se ho můžeme zeptat, kdy by chtěl otevřít.

p. Zach – p. Zima není držitelem oprávnění na hostinskou činnost, ale moje žena mu bude dělat garanta, stejně jako ho dělala p. Círovi. V případě schválení by si hned doplnil potřebná oprávnění a koncesi, aby bylo vše v pořádku. Samozřejmě se všemi již nahlášenými akcemi počítáme.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje nového nájemce restaurace Butovanka pana Josefa Zimu a pověřuje místostarostu uzavřením nájemní smlouvy.

 

Výsledek hlasování: Pro 6                              Proti -                    Zdrželi se 1 (Zach)

Usnesení č. 3/Z6/2015 bylo schváleno.

 

p. Rajmová – ve smlouvě mi chybí, že nájemce bude provádět drobné opravy

p. Šviha – takže do čl. 3 bod 4 dopíšeme nakonec „a drobných oprav“

p. Rajmová – v čl. 4 bod 9 bych chtěla doplnit, že nájemce nebude požadovat v případě akcí pořádaných obcí Butoves nebo kulturním výborem platby za energie. Navrhuji tak jak tomu bylo dosud u všech předchozích nájemců

p. Šviha – teď tam je, že bude poskytovat bezplatně prostor organizacím a spolkům sídlícím v Butovsi. P. Rajmová chce přidat, aby obecní akce nebyly zatíženy platbou energií.

p. Rajmová – tak jak tomu bylo doteď. Když někdo platí nájem korunu, tak by naopak měl platit za energie při obecních akcích.

p. Neufuss – já si myslím, že nájem koruna je hlavně proto, aby byla v Butovsi funkční restaurace. Myslím si, že tak, jak to tam je, že budou platit všichni za energie, je správné.

p. Nyčová – já si to myslím také.

p. Rajmová – já bych byla proto, aby obec neplatila energie, tak jak to bylo do teď.

p. Šviha – když tady v minulosti byly žádosti o příspěvek na konání akcí, tak jste říkala, že je to na dohodě mezi hostinským a pořadatelem akce.

p. Rajmová – pokud to nepořádá obec.

p. Šviha – já bych to zkusil uchopit z jiného konce. Dlouhodobě mám názor, že bychom měli být jako zastupitelé rádi za každou akci, která se tady pořádá. Proto si myslím, že by obec mohla platit energie na všech akcích, co pořádají Butovští v Butovance. TJ Butoves už příspěvek dostává, dalších akcí není tolik, aby to bylo více jak 5000,- Kč/rok. Ke všem by byl stejný přístup a skončilo by věčné handrkování.

p. Rajmová – ale to mluvíme o něčem jiném, mícháte dvě věci dohromady, teď projednáváme smlouvu o pronájmu a ne energie na akcích v Butovance.

p. Zach – ale vyřešilo by to tenhle problém.

p. Rajmová – ano to je jen jedna půlka, když bude pořádat akce nějaká organizace. Ale když bude akci pořádat obec, tak by tam měly být ty energie zadarmo, jako tomu bylo doposud.

p. Zach – asi bychom měli vytvořit obecná pravidla pro platbu energií v Butovance při pořádání akcí. To bychom připravili před příštím zastupitelstvem.

p. Nyčová – jak by tedy měl znít ten text do smlouvy?

p. Rajmová – nájemce nebude požadovat při akcích pořádaných obcí Butoves náhrady za energie, to je Kulturní výbor a Klub seniorů.

p. Šviha – ale v tom je právě ten rozpor, když by nějaký spolek pořádal akci v Butovance, tak by energie platil. Ale když by sama obec pořádala akci, tak by energie platil hostinský.

p. Rajmová – ano

p. Šviha – obchod má nájem za korunu, protože chceme v obci obchod. Restauraci jsme dali nájem korunu, protože chceme mít v obci restauraci. Tak jsem myslel, že na všechny akce, které by se konaly na sále v Butovance, by energie platila obec.

p. Neufuss – Souhlasím.

p. Zach – ale to teď nemůžeme napsat do smlouvy na pronájem Butovanky. Já bych to teď nechal, jak to navrhuje paní Rajmová a na příštím zastupitelstvu bychom projednali pravidla pro platby energií.

p. Tichý – a bude rozpočtová změna.

p. Rajmová – nebude, co tam je narozpočtované, tak bude stačit.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje smlouvu o nájmu prostoru sloužícímu k podnikání s panem Josefem Zimou se zapracováním připomínek paní Rajmové a pověřuje místostarostu jejím podepsáním.

 

Výsledek hlasování: Pro 6                              Proti -                    Zdrželi se 1 (Zach)

Usnesení č. 4/Z6/2015 bylo schváleno.

 

Bod 3. – Různé a diskuze

 

p. Zach – byl vysoký nátok vody na ČOV, od té doby nepršelo. Mám domluveno se Stavokou, že jakmile začne pršet a opět se nám zvedne nátok, tak by přijeli a zjistili by, kde se ta voda bere.

 

p. Zach – Mluvil jsem se starostou Tuře ohledně splaškových vod, co tečou do Butovse. Slíbil, že promluví s majiteli bytovky a pokusí se zjednat nápravu.

 

p. Zach – minule jsme odložili žádost pana Volka o pronájem roubenky, jelikož ještě neproběhla anketa. Tak navrhuji tuto žádost odložit až po vyhodnocení ankety.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje odložení žádosti p. Volka na dobu po vyhodnocení ankety jak naložit s roubenkou.

 

Výsledek hlasování: Pro 7                              Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 5/Z6/2015 bylo schváleno.

 

p. Zach – v loňském roce jsme zřídili dvě nová odběrná místa na elektrickou energii. Oslovil jsem proto firmu zabývající se optimalizací plateb za energie. Vypracovali mi tabulku, nejlevněji vychází firma Amper market. Druhá v pořadí je firma Fonergy, u které máme všechna odběrná místa na elektřinu a plyn. Tak se spíše přikláním, abychom smlouvu uzavřeli s firmou Fonergy. Je tam rozdíl 500,- Kč za rok, celková úspora oproti ČEZ by měla být 6000,- Kč.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje uzavření smlouvy se společností Fonergy s.r.o. na odběrné místo ČOV      a přečerpávací stanice a pověřuje starostu vypracováním a podepsáním smlouvy.

 

Výsledek hlasování: Pro 7                              Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 6/Z6/2015 bylo schváleno.

 

p. Zach – Přišla nám žádost od Lužanské zemědělské a.s. o revizi nájemních smluv na pozemky, které obhospodařují. Jejich návrh je na platbu nájemného 1800,- Kč/rok, nyní nám platí asi 400,- Kč.

 

Návrh usnesení:

Zastupitelstvo obce Butoves schvaluje pachtovní smlouvu se společností Lužanská zemědělská a.s. a pověřuje starostu jejím podepsáním.

 

Výsledek hlasování: Pro 7                              Proti -                    Zdrželi se -

Usnesení č. 7/Z6/2015 bylo schváleno.

 

p. Tichý – splašky u Hrdých v příkopě, zapáchá to tam. Navrhuji spojit se s vlastníky nemovitostí v této části obce, aby se napojili. Zatím jsou napojeni pouze manželé Hrdí.

p. Zach – projekt by všichni měli mít.

 

p. Tichý – jestli by nešlo hlásit rozhlasem dříve, hlásilo se po 19 hodině.

p. Zach – ano, budeme hlásit dříve. Mám připomínku také od občanů, jestli by nešlo to, co se hlásí, zveřejnit i na internetu. Takže to vytvoříme. Budeme se snažit hlásit o víkendu odpoledne.

 

p. Tichý – p. Chládek mě oslovil, abych vám připomněl seřízení čerpadel na ČOV a vybrat příkop za čističkou.

p. Zach – víme o tom. Ve čtvrtek má přijet servisní firma, která by to udělala, bude také proškolen p. Zach starší.

 

p. Rajmová – na sloupech je informace, že nepůjde elektřina, bylo by dobré to vyhlásit.

p. Zach – zjistím podrobnosti a vyhlásím.

 

p. Musilová – chci se zeptat, kdy pan Strnad uklidí za hospodou?

p. Zach – včera proběhlo převzetí, vyměnily jsme všechny zámky. Slíbil nám, že to, co je venku, během pár dní uklidí.

 

p. Musilová – jak to vypadá s dotací na kanalizaci k bytovce?

p. Šviha – kontaktovali jsme pracovníky na krajském úřadě, ještě se prý nesešli k vyhodnocení.

 

p. Dobrocký – jak to vypadá s dotací na kanalizaci a ČOV a ÚOHS?

p. Zach – zatím nic nového nevíme, když tam voláme, tak je to před vydáním rozhodnutí.

 

p. Matyáš  – U nás není rozhlasu vůbec rozumět, hudba je slyšet dobře, ale starostovi nerozumím.

p. Zach – uvažujeme, že bychom tam přidali ještě další amplion.

 

p. Musilová – u kolejí u Vacků je propadlý překop cesty a už to je dost propadlé.

p. Zach – spojíme se s ním, aby si to opravil.

 

p. Tichý – neuvažuje se o využití pozemku, co jsme koupili u ČOV?

p. Zach – uvažujeme, že bychom tam udělali sběrné místo na bioodpad.

p. Tichý – to by se mohlo vejít do areálu ČOV.

p. Šviha – snad ano, když by to bylo zamčené, netvořila by se u toho skládka.

p. Zach – musí se to vymyslet, aby to nestálo statisíce.

p. Dobrocký – dá se to vozit do Popovic na kompostárnu.

p. Zach – ale ne oficiálně, je to jen pro obyvatele Jičína.

p. Šviha – zkusím oslovit Technické služby, jestli bychom se s nimi nemohli dohodnout.

 

Předsedající 6. schůzi zastupitelstva ukončil v 19:10

 

Přílohy zápisu:

  1. Prezenční listina
  2. smlouva o nájmu prostoru sloužícímu k podnikání
  3. pachtovní smlouva

 

Zápis byl vyhotoven dne: 10. 3. 2015

 

Zapisovatel:         Bob Šviha

Ověřovatelé:        Lubomír Tichý                                                   dne:

                           René Neufuss                                                   dne:

Starosta:              Bohumil Zach                                                   dne: